MISCELLANEOUS / Jewellery / Bracelet 5966223
*
nr 596 6223
BRACELET
silver, Alton, Pege, 1968,
silver, Alton, Pege, 1968
Estimate:
300
Sold:
SEK 750
Auction date:
Monday August 31 2009
at 19:29:30
- Bid history
Time
Bidder
Bid
26/8 21:10:08
1
300 kr
30/8 19:44:12
2
350 kr
31/8 13:55:55
3
400 kr
31/8 16:10:55
4
500 kr
31/8 16:16:40
3
500 kr
31/8 16:17:27
3
650 kr
31/8 16:17:40
3
650 kr
31/8 17:38:45
4
600 kr
31/8 17:39:05
4
700 kr
31/8 19:22:29
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
-
2014 BROOCH
Georg Jensen, Denmark, Sterling silver, Modell 159..//
Auction ends
in 10 days
27 maj at 19:38
-
8158 PENDANT
18k guld, with a stone, 5, 8 gr brutto, measure: 3..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:50
-
8118 PENDANTS
18k guld, 5 pcs. Length: 1-5cm vikt: 5, 1g,
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
8120 Kedja med hänge
silver, med örhängen, Efva Attling. Length: 2-42cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:33
-
8117 EARRINGS
18k guld, one pair. Length: 6cm cm, weight: 7, 1g,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:14
-
8119 RING
18k guld, med vita stenar. Weight: 1, 4,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:40
*
BRACELET
nr 596 6223
BRACELET
silver, Alton, Pege, 1968,
silver, Alton, Pege, 1968
Estimate: | 300 |
---|---|
Sold: | SEK 750 |
Auction date: |
Monday August 31 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
26/8 21:10:08 | 1 | 300 kr |
30/8 19:44:12 | 2 | 350 kr |
31/8 13:55:55 | 3 | 400 kr |
31/8 16:10:55 | 4 | 500 kr |
31/8 16:16:40 | 3 | 500 kr |
31/8 16:17:27 | 3 | 650 kr |
31/8 16:17:40 | 3 | 650 kr |
31/8 17:38:45 | 4 | 600 kr |
31/8 17:39:05 | 4 | 700 kr |
31/8 19:22:29 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
-
2014 BROOCH
Georg Jensen, Denmark, Sterling silver, Modell 159..//
Auction ends
in 10 days
27 maj at 19:38 -
8158 PENDANT
18k guld, with a stone, 5, 8 gr brutto, measure: 3..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:50 -
8118 PENDANTS
18k guld, 5 pcs. Length: 1-5cm vikt: 5, 1g,
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
8120 Kedja med hänge
silver, med örhängen, Efva Attling. Length: 2-42cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:33 -
8117 EARRINGS
18k guld, one pair. Length: 6cm cm, weight: 7, 1g,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:14 -
8119 RING
18k guld, med vita stenar. Weight: 1, 4,
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:40